2013 m. balandžio 4 d., ketvirtadienis

Ciklo pažinimo būdai




Visos moterys savo vaisingąjį gyvenimo periodą praleidžiame tarsi sūpynėse – kylame aukštyn, aukštyn, kartais mums net ir kvapą užgniaužia nuo tų ovuliacinių aukštybių ir vėlgi leidžiamės žemyn, žemyn iki mėnesinių, kurios tuo pačiu tampa ir nauju pakilimo tašku.

 
Turbūt nieko nenustebinsiu pasakydama, kad svarbiausias atskaitos punktas ciklo pažinime yra ovuliacijos nustatymas. Įdomus dalykas yra tai, kad net ir moterų, turinčių nereguliarų ciklą, antroji fazė (laikotarpis nuo ovuliacijos iki mėnesinių) yra reguliaraus ilgio. Taigi, žinodamos, kada ovuliuojame, visada žinosime, kada bus menstruacijos. Ir aišku, tai tik vienas iš ciklo pažinimo pliusų, kitus jau išvardinau ankstesniame blogo įraše –  ciklo pažinimo nauda.
 
Būdų atpažinti ovuliaciją yra pakankamai įvairių (dauguma, žinoma, bus ne naujiena, tačiau verta bent trumpai juos peržvelgti, o gal surasit ką naujo, ką praleidot šios eros informacijos gausybėje): ovuliacijos testai, vaisingumo indikatoriai, bazinės temperatūros matavimas, gleivių stebėjimas, gimdos kaklelio stebėjimas, bendras savęs stebėjimas. Dabar trumpai aptarsiu kiekvieną iš šių jų.

Ovuliacijos testai
 

Tai, ko gero, pats paprasčiausias būdas, tačiau vienas iš brangesnių, kadangi reikia pirkti ovuliacijos testus. Tam, kad patikrintumėte, kada ovuliuojate, gali prireikti kelių ciklų (kelių tam, kad įsitikintumėte, ar ovuliacija vyksta daugmaž tuo pačiu metu ir išmoktumėte ją atpažinti pagal kitus požymius). Kiekvienam ciklui gali prireikti 7-12 testų (o gal ir mažiau ar daugiau, priklausomai juo jūsų ciklo ilgio ir ovuliacijos laiko). Jų galima įsigyti beveik kiekvienoje vaistinėje arba pigiau užsisakyti internetu J Naudojimas labai paprastas, principas kaip ir nėštumo testo, tyrimui naudojamas šlapimas, tačiau skirtingai nei nėštumui nustatyti, čia reikia naudoti popietinį šlapimą ir prieš tai kelias valandas nevartoti skysčių (kad šlapime susidarytų pakankama hormonų koncentracija).

 
Vaisingumo indikatoriai



Tai pats brangiausias būdas ovuliacijai tirti,  tačiau įsigijus tokį prietaisą, galima naudoti daug kartų, o kai jau nebereikės, perleisti kitai J Yra kelių rūšių indikatoriai, vienų veikimas yra pagrįstas elektrolitų koncentracijos tyrimu seilėse, kitų – prakaite, trečių – išskyrose iš makšties. Dar vienas indikatorių tipas yra pagrįstas seilių kristalizacijos tyrimu. Paskutinio tipo tyrimui nebūtina pirkti specialaus prietaiso, galima tiesiog naudoti paprastą mikroskopą, tačiau šis metodas laikomas vienu iš mažiau tikslių.

Bazinės (bazalinės) temperatūros matavimas
 
Šiam metodui prireiks termometro. Tikslesni šiuo metu iš rinkos jau išimti gyvsidabrio termometrai, bet jais matuoti reikia ilgiau. Bet kokiu atveju, ėmus matuoti, reiktų matuoti kas rytą dar neišlipus iš lovos, tik prabudus, bent po 6 valandų miego, tuo pačiu termometru, tuo pačiu laiku, toje pačioje vietoje (po liežuviu, makštyje arba tiesiojoje žarnoje). Norint įžvelgti dėsningumus, reiktų matuoti bent kelis ciklus.
 
Gleivių stebėjimas

 

Literatūroje galima rasti daug informacijos apie gimdos kaklelio gleivių stebėjimą, dar vadinamą Bilingso metodu. Čia yra svarbiausia atskirti vaisingąsias gleives, tamprias, primenančias kiaušinio baltymą, kurios pasirodo prieš ovuliaciją ir būna visu vaisinguoju metodu. Šis metodas yra gana paprastas, gleives visada galima pamatyti šluostantis tualetiniu popieriumi arba tiesiog pajausti ištekančias. Jis nereikalauja nei piniginių, nei laiko investicijų, tačiau turi savų niuansų. Visų pirma, ne pas visas moteris gleivės yra stipriai išreikštos, jos gali būti prislopintos dėl gyvenimo būdo, vartojamų vaistų, patiriamo streso ir t.t. Kitas dalykas, kurį reikia turėti omenyje, jeigu nenaudojate apsaugos priemonių, tai kitą dieną po pasimylėjimo ištekantį spermos likutį su gleivėmis lengva palaikyti vaisingomis gleivėmis, ir tai užmaskuos jūsų realią gleivių situaciją.
 

Gimdos kaklelio stebėjimas

 

Metodas pagrįstas gimdos kaklelio padėties ir kitų požymių stebėjimu. Jis taip pat kaip ir ankstesnis, nereikalauja papildomų išlaidų, tačiau daliai moterų jis nėra priimtinas dėl to, kad vienintelis būdas stebėti gimdos kaklelį - apčiuopti jį pirštais per makštį. Kaip bebūtų, kaklelio padėtis ir kiti jo požymiai yra informatyvūs J


Bendras savęs stebėjimas

 

Save suprasti taip pat gali padėti ir tiesiog paprastas savęs stebėjimas.
Dalykai, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį: nuotaikos pakitimai, jėgų antplūdis ir jų mažėjimas, pojūčių (uoslės, lietimo) stiprėjimas, sausumo pojūtis, pilnumo pojūtis, skausmas kažkuriame viename šone, tepimas ne mėnesinių metu, apetito svyravimai, lytinis potraukis, krūtų jautrumas, ir kt. Apie tai plačiau pakalbėsiu vėlesniuose įrašuose.
 
 

3 komentarai:

  1. O ar šie metodai padeda atrasti pasislėpusias ligas? Kad ir gimdos kaklelio vėžį?

    AtsakytiPanaikinti
  2. Netiketi temperaturos, gleiviu ir kitu pozymiu pokyciai gali signalizuoti apie ligas, nebutinai apie moteriskas. Pvz., viena mergina matavo BT ir ji buvo labai auksta (kas gali buti uzdegimo pozymis), ji kreipesi pas gydytoja ir jai buvo nustatytas apendicitas.

    AtsakytiPanaikinti
  3. Tinklaraščio administratorius pašalino šį komentarą.

    AtsakytiPanaikinti